Pokolenie Z

Pokolenie Z – szybko, szczerze, autentycznie

Dla starszych osób wartości i cele, które pokolenie Z stawia na pierwszym miejscu, są często niezrozumiałe. W głównej mierze wynika to z różnicy realiów, w których dorastały poszczególne grupy wiekowe. Zetki właściwie nie znają świata bez nowoczesnych technologii. A jednak mimo tego, że jest to dla nich niemal środowisko naturalne, spora część pokolenia przyznaje, że czuje się przeładowana informacjami. Być może dlatego osoby z tej grupy tak cenią sobie krótkie, konkretne i dynamiczne przekazy. Najlepiej w lekkiej, zabawnej formie 🙂

Kim są Zetki?

Do pokolenia Z należą osoby urodzone w drugiej połowie lat 90. i w pierwszej dekadzie XXI wieku. Ta grupa właściwie nie zna świata bez dostępu do zaawansowanych technologii, więc internet jest dla nich środowiskiem całkowicie naturalnym. Tradycyjne media traktowane są raczej jako oldschool i retro ciekawostka niż źródło wiedzy. 

Podobnie jak starsze pokolenia Zetki szukają opinii o produktach czy usługach w internecie. Nie zdają się jednak na anonimowe głosy. Bardziej polegają na zdaniu influencerów

Osoby z tego pokolenia lubią treści dynamiczne, konkretne i krótkie, w formie wideo. Cenią sobie bezpośredniość i autentyczność. Liczą się one bardziej niż idealnie dopracowana jakość materiału. Filmy kierowane do tej grupy mogą być np. kręcone z ręki, w formie selfie. Niech dowodem na to będzie to, że to właśnie w tej grupie TikTok cieszy się największą popularnością.

Pokolenie Z – jakie działania marketingowe się sprawdzą?

Zetki czują się przytłoczone nadmiarem informacji. Dlatego w oglądanych treściach poszukują przede wszystkim rozrywki, dzięki której poprawiają sobie nastrój. Lubią też treści humorystyczne, o czym świadczy popularność memów w tej grupie. 

Nie znaczy to jednak, że osoby z tego pokolenia zwracają uwagę tylko na mało wartościowe przekazy. Zetki nie chcą tracić czasu, dlatego lubią jasne, konkretne i szczere przekazy. Są otwarte na zmiany, mają pragmatyczne podejście do zakupów i wygrywa ono z lojalnością. Jeśli mogą dostać coś taniej lub szybciej, nie dbają o sentymenty. 

Działania podejmowane na siłę lub przemycanie zbyt dużej ilości treści reklamowych przyniosą odwrotny skutek. Osoby z tego pokolenia wyczulone są na fałsz i nic w tym dziwnego – same są przecież częścią mediów. Nie tylko obserwują treści, ale i aktywnie je tworzą. To jest główna różnica między tradycyjnymi mediami a mediami społecznościowymi, z której Zetki chętnie korzystają. Młodzieńczy bunt przekuwają np. w angażowanie się w sprawy społeczne. Chcą być częścią tej społeczności, więc chętnie biorą udział w akcjach marek, które słuchają ich głosu.

O pozostałych pokoleniach poczytasz tu:
Baby Boomers
Pokolenie X
Pokolenie Y