Nożyczki jako symbol tego, że pokolenie X odcina się od krzykliwych reklam

Pokolenie X – jaki przekaz reklamowy będzie najbardziej trafiony?

Konkretny. I zwięzły, tak jak nasza odpowiedź na pytanie z tytułu wpisu 😉 Pokolenie X, głównie z powodu czasów, w których dorastało, ceni sobie jasne sytuacje. Zaufanie iksów jako konsumentów najłatwiej zdobyć merytorycznym przekazem, który bez lania wody udowodni, że oferujesz produkt lub usługę najwyższej jakości.

Pokolenie X – charakterystyka

W jednym z poprzednich wpisów wyjaśnialiśmy, czym jest marketing generacyjny i omówiliśmy pierwszą grupę – pokolenie Baby Boomers. Dziś pod lupę bierzemy pokolenie X.
Są to osoby urodzone w latach 1965-1980. Pamiętają one czasy, gdy półki sklepowe świeciły pustkami. A jeśli zdarzyło się, że coś się pojawiło, wybór był niewielki lub dostępny tylko dla wybranych. Wiemy już, że tym, co łączy ludzi z jednej generacji, jest doświadczenie pokoleniowe. I w przypadku iksów jest ono bardzo wyraźne. Są to oczywiście przemiany ustrojowe. Ich młodość przypadła na czasy niepewności, dlatego jedna z charakterystycznych cech to ograniczone zaufanie. Jednocześnie są lojalni i mają potrzebę stabilizacji, więc podobnie jak Baby Boomers pozostają wierni wybranej marce.

Działania marketingowe kierowane do pokolenia X

Pokolenie X ceni sobie treści bardzo informacyjne, merytoryczne i autentyczne. Jest to tzw. “no bullshit marketing”, który stoi w opozycji do “marketingu krzykliwego” rodem z telezakupów 😉 Dlatego w komunikatach kierowanych do iksów warto wyjaśniać “dlaczego”.

Dla osób z tego pokolenia ważna jest jakość produktu lub usługi, ale też opinia specjalistów. Iksy weryfikują informacje, zanim podejmą decyzję. Część z nich uważa, że standardowe media są przestarzałe. Dlatego jako narzędzie wykorzystują internet. Chętnie odwiedzają kanały informacyjne oraz media społecznościowe, a szczególnie Facebooka. Osoby z tego pokolenia w internecie najczęściej czytają wiadomości i zdarza się, że używają platform sprzedażowych, choćby po to, by poczytać opinie.

To właśnie to pokolenie może być głównym odbiorcą dłuższych form reklamowych. Są to treści, które np. publikujesz na swoim blogu dotyczącym Twoich usług lub produktów. Strzałem w dziesiątkę mogą być też merytoryczne artykuły sponsorowane. Iksy coraz chętniej sięgają też po wideo, np. filmy, które wyjaśniają zasadę działania jakiegoś produktu. Do osób z tego pokolenia raczej nie przemówi nachalny marketing, przeważnie unikają one takich materiałów. Jeśli chodzi o wizualną stronę przekazu, warto postawić na subtelną estetykę. Pokolenie X ceni sobie minimalizm i stonowanie.