Geotargetowanie to prosty, ale skuteczny sposób dotarcia do grupy odbiorców znajdujących się lub zamieszkujących daną lokalizację. Ta strategia sprawdzi się w promocji większości firm, ale szczególnie w kampaniach lokalnych biznesów.
Geotargetowanie – co to?
Geotargetowanie to jeden z rodzajów targetowania, czyli „trafiania” do konkretnej grupy odbiorców. Polega na wyświetlaniu określonej treści, reklam osobom, które znajdują się w konkretnej lokalizacji.
I to nawet bardzo konkretnej, bo w niektórych przypadkach można ją zawęzić nawet do kilkuset metrów. Geotargetowaniem nazywamy jednak też kierowanie przekazu do użytkowników znajdujących się w danym kraju, regionie lub mieście. Lokalizację odbiorcy identyfikuje się za pomocą różnych technologii. Może być to adres IP urządzenia, dane GPS czy informacje pochodzące z WiFi lub danych komórkowych.
Działania geotargetingowe opierają się na założeniu, że zachowania, potrzeby i zainteresowania odbiorców mogą się różnić ze względu na miejsce, w którym przebywają. A ponadto, że są skłonni korzystać z ofert, które znajdują się niedaleko nich. To element personalizacji przekazu. Jednocześnie geotargeting daje możliwość zwiększenia świadomości marki w przypadku lokalnych biznesów. Użytkownik może nawet nie wiedzieć, że w pobliżu istnieje dany sklep czy punkt usługowy. Ale dzięki reklamie tego typu zyskuje tę wiedzę.
Geotargeting – sposób działania i korzyści
Skoro już wiemy, czym jest geotargetowanie, sprawdźmy, w jaki sposób działa.
Geotargeting wykorzystuje się zarówno w mediach społecznościowych, jak i w innych formach marketingu online, m.in. w aplikacjach, przy kampaniach różnego typu. Może być to np. reklama kierowana do mieszkańców danego kraju, promująca wejście marki na nowy rynek. Lub poinformowanie osób przebywających w mieście o otwarciu kolejnego sklepu. Geotargetowanie świetnie sprawdza się też w przekazach wyświetlanych użytkowników znajdującym się w bezpośrednim pobliżu danego punktu. W taki sposób działają także wielkie i znane marki, np. McDonald’s. Taki rodzaj targetowania firma stosuje w jednej z kampanii, która wyświetla się w różnych aplikacjach. Użytkownik może zobaczyć przekaz w stylu „przyjdź na kawę, nasza najbliższa restauracja znajduje się 500 m od Ciebie”. Kolejne zastosowanie geotargetingu to kierowanie kampanii do miejsc, w których skupiają się potencjalni klienci. Na przykład jeśli chcemy ze swoim przekazem dotrzeć do rodziców mających małe dzieci, możemy geotargetować reklamę na miejsca, w których znajdują się żłobki.
Na zasadzie geotargetingu działają też wyszukiwarki. Gdy użytkownik wpisuje zapytanie, uwzględniana jest nie tylko jego treść, ale też lokalizacja osoby. Dzięki temu uzyskuje ona wyniki, które są jej najbliższe, i to dosłownie.
Dzięki geotargetingowi odbiorca otrzymuje oferty i treści, które są dopasowane do jego zainteresowań i potrzeb, a jednocześnie znajdują się w dogodnej dla niego lokalizacji. To zwiększa zaangażowanie użytkownika, buduje rozpoznawalność i świadomość marki i daje szansę na większą liczbę odwiedzin potencjalnych klientów w punkcie stacjonarnym. Przy planowaniu kampanii warto pamiętać o tej możliwości. W ten sposób optymalizujemy koszty reklam. Nie marnujemy budżetu na wyświetlanie ich osobom, które ze względu na swoją lokalizację nie znajdują się w naszej grupie odbiorców.