Kto wie, czy marketing szeptany (buzz marketing) nie powstał jako pierwsza forma marketingu w ogóle. Ze sporym prawdopodobieństwem tak było. Nietrudno wyobrazić sobie scenkę z czasów prehistorycznych, w której ludzie pierwotni polecają sobie konkretne narzędzie lub miejsce na łowy. 😉 Na pewno ten rodzaj marketingu istniał, zanim jeszcze komukolwiek śniło się “twarde” reklamowanie produktów i usług. Pomimo długiej historii marketing szeptany wciąż ma się dobrze. Zmieniają się tylko środki przekazu.
Marketing szeptany – co to?
Pojęcie “szeptany marketing” bardzo dobrze wyjaśnia, o co chodzi w tej formie promowania produktów i usług. To reklama przekazywana z ust do ust. W pierwotnej formie spontanicznie, gdy ktoś chciał komuś polecić coś, z czego sam był zadowolony. Teraz jednak marketing szeptany przyjmuje też inne postaci, a mianowicie reklamy sponsorowanej. Takie działanie, influencer marketing, jest jak najbardziej w porządku, o ile odbiorcy wiedzą, że to treść, za którą twórca dostaje wynagrodzenie. Bardziej wątpliwe etycznie jest opłacanie osób, które pod pozorem wyrażenia własnej opinii wystawiają produktowi lub usłudze pozytywne komentarze i oceny na forach, w wyszukiwarkach czy mediach społecznościowych.
Dlaczego to działa?
Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego marketing szeptany działa, rozważmy trzy opcje: polecenia od znajomych, opinie w internecie i influencer marketing.
Polecenia od znajomych
W tym przypadku ambasadorem produktu jest nasz znajomy, osoba, z którą mamy osobisty kontakt i której ufamy. A najpewniej także lubimy. To dodaje wiarygodności i autentyczności opinii, zakładamy przecież, że bliska osoba nas nie oszuka. Szczególnie że często zdarza się, że sami o polecenie jakiegoś produktu czy miejsca prosimy.
Opinie w internecie
Niemal z pewnością możemy założyć, że nie znamy osób, które są autorami komentarzy, które czytamy w na temat jakiegoś produktu lub usługi. Co więc sprawia, że mimo to im wierzymy? Tu kluczowe znaczenie ma reguła podobieństwa. Podświadomie identyfikujemy się z tymi użytkownikami, ponieważ pod pewnymi względami są tacy jak my – mają podobne potrzeby czy problemy.
Influencer marketing
Ludzie ufają znanym (nawet nie osobiście) twarzom. Celebryci występują w reklamach już od dawna, ale odkąd istnieją media społecznościowe, influencer marketing nabrał nowego kształtu. Możemy obserwować codzienne życie sławnych osób, czytać lub oglądać ich przemyślenia, komentować je. To daje nam wrażenie, że znamy ulubionego aktora czy piosenkarza, wiemy o nim wszystko (a na pewno dużo), więc zaczynamy mu ufać. Poza tym używając produktu lub usługi, które promuje ta osoba, możemy mieć poczucie, że jesteśmy “bliżej niej”.
W grę może wchodzić też tzw. reguła autorytetu. To sytuacja, w której korzystamy z poleceń danej osoby, bo wiemy, że akurat w tej dziedzinie jest ona faktycznie ekspertem i można jej zaufać.
“Szepnij o mnie dobre słówko”, czyli marketing szeptany – jak zacząć
Buzz marketing zdecydowanie wpływa na zwiększenie rozpoznawalności i popularności marki. O ile jest autentyczny. Jeśli więc przyszło Ci do głowy, aby pójść na łatwiznę i zapłacić komuś za wystawienie pozytywnych opinii, porzuć szybko ten pomysł 🙂
- Zamiast tego zachęcaj swoich klientów do wystawiania ocen. Postaraj się im to ułatwić (np. podaj linki do miejsc, w których mogą to zrobić) i uprzyjemnić (możesz w zamian zaoferować rabat na następne zakupy).
- Nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu poleceń. Ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku biznesów, z których klienci korzystają regularnie lub wręcz ciągle. Przykładem mogą być szkoły językowe, które wprowadzają promocje w stylu “przyprowadź znajomego, a oboje otrzymacie rabat na cały semestr nauki”.
- Jeśli budżet pozwala Ci na współpracę z influencerem, rozważ tę formę promocji. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za influencer marketing, zgłoś się do nas, podpowiemy 😉
- Nie zapominaj jednak o najważniejszym. Jakakolwiek forma marketingu szeptanego nie sprawdzi się, jeśli produkt lub usługa nie będzie najwyższej jakości. Ważna jest też odpowiednia, pełna szacunku relacja z klientem. Do tych aspektów konsumenci przykładają ogromną wagę, jeśli więc o nie zadbasz, masz szansę na to, że marketing szeptany będzie robił się sam 🙂
Marketing szeptany, mimo że dość prosty, kryje w sobie ogromny potencjał. Opiera się, przynajmniej w założeniu, na autentyczności i wiarygodności. W świecie pełnym głośnych i natarczywych reklam, przekaz “szeptany” (nawet nie dosłownie) może wyróżnić się subtelnością.