Stworzenie kampanii, która przyciągnie uwagę pokolenia Y to nie lada wyzwanie. Przeczytajcie nasz najnowszy wpis i sprawdźcie, jaki powinien być marketing dla Milenialsów.
Milenialsi: międzypokoleniowy mediator
Źródła wskazują na różne widełki lat narodzin osób z pokolenia Y. Niektóre wyodrębniają nawet dwie podgrupy. Igreki to osoby urodzone po 1980. Część źródeł jako drugą datę graniczną podaje rok 1990, a część – 1994. Można powiedzieć, że faktycznie osoby urodzone w latach 1990-1994 są “minipokoleniem”, łącznikiem między osobami urodzonymi jeszcze w “starej” rzeczywistości, a tymi, które czasy przed kapitalizmem znają tylko z opowiadań.
Jakie jest pokolenie Y?
To pokolenie, nazywane też Millennialsami, charakteryzuje się znaczną otwartością, świadomością, że świat jest globalną wioską, komunikatywnością. Wzrastali razem z technologią, więc nie jest im ona obca. Chętnie odwiedzają media społecznościowe i portale informacyjne, w tym zagraniczne. Spora część Igreków chętnie ogląda filmy na Youtube.
Marketing dla Milenialsów – jak to zrobić?
Większość przedstawicieli tego pokolenia rzadko korzysta z tradycyjnych mediów. Nie mają jednak nic przeciwko lokowaniu produktów w słuchanym podcaście lub oglądanym filmie. Są przyzwyczajeni do takiego sposobu reklamowania. Pod jednym warunkiem: reklama nie może być nachalna.
Millennialsi korzystają też z internetu do zdobywania wiedzy, czytania artykułów naukowych. Zwracają przy tym uwagę na to, aby teorie były poparte dowodami. Jednak najpierw dany materiał musi zwrócić ich uwagę, więc liczy się też kwestia wizualna lub intrygujący tytuł.
Milenialsi bywają traktowani jako “mediatorzy” między Iksami a Zetkami. Z jednej strony, podobnie jak młodsza grupa, zwracają uwagę na coś, co przyciąga wzrok. To zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę ilość przetwarzanych każdego dnia informacji. Z drugiej strony, dla Igreków ważna jest też merytoryka przekazu.
Trzeba przyznać, że wykreowanie kampanii kierowanej do pokolenia Y to nie lada wyzwanie. Musi ona budzić zaciekawienie, przyciągać oko, a jednocześnie być niezbyt agresywna i oferować coś wartościowego. Dobrym kierunkiem będzie publikacja artykułu sponsorowanego lub stworzenie ciekawej wizualnie reklamy, która zachęci do zapisania się do newslettera. Jak najbardziej wskazany jest humor, ale błyskotliwy. Dobrym kierunkiem będą na przykład gry słowne 🙂
O pozostałych pokoleniach możecie poczytać tu:
Baby Boomers
Pokolenie X