Na zdjęciu widać ciężarki treningowe, które symbolizują ciężar odpowiedzialności za wizerunek marki, jaki dźwiga brand hero

Jak brand hero działa na odbiór reklamy?

Coraz więcej marek stawia na nadawanie swoim produktom “ludzkiej” (albo zwierzęcej ;)) twarzy. Brand hero, czyli maskotka symbolizująca firmę lub produkt, może mieć wpływ na to, jak odbiorcy zareagują na reklamę.

Przedstawiciel marki

Brand hero (dosłownie: bohater marki) to postać, która jest “twarzą” konkretnego produktu lub całej marki. Tworzy się ją tak, aby odzwierciedlała wartości lub cechy firmy. 

Najpopularniejszym przykładem są Serce i Rozum, ale też ludzik Michelin czy Delma, która występowała w reklamach tej marki. Nawiasem mówiąc, bohater Michelin to bardzo ciekawa postać. Jest jednym z najstarszych znanych brand heroes i tak naprawdę nazywa się Bibendum 😉

Dlaczego brand hero robi dobrą robotę?

Jest kilka przyczyn, dla których brand hero może przyczynić się do pozytywnego odbioru reklamy:
– Najczęściej są to postaci zwierzęce lub animowane. Wzbudzają w nas określone emocje: wzruszenie i troskliwość, ocieplając wizerunek marki.
– Wykorzystują poczucie humoru – bardzo często postać wygłasza zabawne kwestie lub wydaje się urocza w swojej nieporadności. Nawet jeśli nie jest bohaterem pozytywnym (tak jak Mały Głód), wybaczamy mu to, bo śmiejemy się z jego wpadek.
– Jasność przekazu – gdy widzimy brand hero w nowej reklamie, bardzo łatwo kojarzymy, jakiej marki jest to przekaz, łatwiej go również zapamiętujemy.
– Buduje zaufanie – produkt lub marka przestają być anonimowe – zyskują konkretną twarz lub wizerunek. Dzięki temu odbiorcy mogą poczuć, że nie mają do czynienia z “bezduszną” marką, ale z ożywioną postacią.
– Wzbudza sympatię – lubimy go, bo go widujemy, zaczynamy traktować jak kogoś znajomego. W dodatku ten ktoś mówi naszym językiem (np. odwołuje się do naszych potrzeb i wykazuje zrozumienie). Doradza też produkt, który będzie dla nas “idealny” – a ponieważ bohater jest sympatyczny, nieświadomie zakładamy, że faktycznie chce dla nas jak najlepiej.

Posiadanie brand hero to dobry sposób na budowanie pozytywnego wizerunku marki. I może mieć korzyści nie tylko dla producenta, ale i dla odbiorcy. W dzisiejszym zalewie informacji obecność brand hero może być wskazówką, z jaką marką ma on do czynienia. Ponadto kontakt z reklamą, w której taki bohater występuje, może być całkiem przyjemny. Tym bardziej jeśli jest ona zabawna 🙂