Na zdjęciu widać cyfrę jeden ułożoną z telefonów komórkowych. Odnosi się do zasady algorytmu Google: mobile first

Mobile first – warto mieć mobilną wersję strony

Większość internautów korzysta z Sieci za pomocą urządzeń mobilnych. Nie odkrywamy tym stwierdzeniem Ameryki. Chcemy jednak zwrócić Twoją uwagę na to, że Google też to wie i skrzętnie wykorzystuje w myśl zasady: mobile first.

Google Mobile First Index

Kilka lat temu Google wprowadził nowy sposób ustalania przez algorytm miejsca strony w rankingu – Mobile First Index. Od tamtej pory roboty Google domyślnie traktują wersję mobilną witryny jako główną. To właśnie ona ma kluczowe znaczenie dla pozycji strony w wyszukiwarce. Jak już wspominałyśmy we wstępie – to odpowiedź na zachowania użytkowników. Większość z nas korzysta z internetu na urządzeniach mobilnych. Według raportu sporządzonego na podstawie badań Mediapanel Gemius/PBI w IV kwartale 2021 r. było to aż 90% internautów (a 15% korzysta tylko z tej opcji).

Co to oznacza?

Wniosek jest jasny. Jeśli chcesz, aby Twoja strona znalazła się jak najwyżej w wyszukiwarce, musisz zadbać o jej wersję mobilną. Oczywiście równie ważne jest to, że taka witryna będzie się też cieszyła lepszym odbiorem przez internautów.

O czym warto pamiętać? Użytkownik musi znaleźć w wersji mobilnej te same informacje co w desktopowej. Warto jednak uprościć ją wizualnie – rozdzielczość ekranów urządzeń mobilnych jest inna niż na monitorze, więc duże, skomplikowane ikonki i przyciski mogą nie wyświetlać się poprawnie. Ważne jest też, żeby taka strona ładowała się szybko i płynnie. Na szczęście nie musisz tworzyć dwóch oddzielnych stron. Istnieje możliwość zbudowania strony, która będzie responsywna. Oznacza to, że posiadasz jedną witrynę, która automatycznie dostosowuje się do ekranu, na którym się wyświetla.

Czy Twoja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych?

Google udostępniło też narzędzie, dzięki któremu możesz sprawdzić, czy Twoja strona jest mobile-friendly.

A jeśli potrzebujesz więcej wskazówek lub chcesz skorzystać ze wsparcia, śmiało – zgłoś się do nas 🙂

W pozostałych naszych wpisach również znajdziesz listę przydatnych narzędzi:
Jak sprawdzić szybkość strony?
Social media – przydatne narzędzia
Przydatne i darmowe narzędzia od Google