Na grafice widoczna jest apteczka oraz plastry. Nawiązują one do tematu wpisu: reklamowanie usług medycznych. Napis na grafice głosi: "zakaz reklamowania usług medycznych".

Reklamowanie usług medycznych – czy jest zabronione?

Reklamowanie usług medycznych jest w Polsce zabronione. Zakaz dotyczy zwłaszcza tych usług, do których potrzebne jest skierowanie.

Reklamowanie usług medycznych – wyjątki

Tak, dobrze się domyślacie. Od zakazu reklamowania usług medycznych istnieje wyjątek. Co prawda pozostawia on niewielkie pole do manewru, ale to zawsze coś… Zasada jest prosta. Przekaz powinien mieć charakter wyłącznie informacyjny, a nie reklamowy. Ma zawierać tylko dane o rodzaju i zakresie oferowanych usług

Ustawa, w której mowa o zakazie, niestety nie definiuje, czym konkretnie jest reklama. Wskazówki znajdziemy natomiast w Uchwale Naczelnej Rady Lekarskiej. Dokument określa, że w przekazie informacyjnym można zawrzeć m.in. tytuł zawodowy, imię, nazwisko i numer telefonu, miejsce i godziny przyjęć, zakres oferowanych usług, informacje o specjalizacjach, cennik. Można to jednak robić tylko w określonych miejscach, m.in. na stronie czy na budynku, w którym znajduje się gabinet.
Oczywiście spora część placówek (oraz lekarzy posiadających prywatne praktyki) balansuje na krawędzi tych przepisów. Czasem dzieje się to świadomie, czasem nie – trzeba przyznać, że granica między informacją a reklamą może być dość płynna.

Czego nie może zawierać przekaz?

Przekaz powinien zawierać jedynie suchą informację na temat rodzaju i zakresu usług. Nie może natomiast mieć cech reklamy, czyli:
– zawierać żadnej formy zachęty do skorzystania ze świadczeń,
– odwoływać się do obietnic i potocznych określeń (w tym oczywiście przymiotników wartościujących, takich jak “najlepszy”, “najnowocześniejszy”, nawet gdy mowa o sprzęcie)
– informować o metodach, ich skuteczności, czasie leczenia
– określać cen i sposobów płatności – z wyjątkiem strony internetowej lub specjalnych telefonów informacyjnych
– opisywać jakości sprzętu medycznego

Kategorii, które objęte są zakazem reklamy, jest nieco więcej. Szczegóły znajdziesz w naszych wpisach:
– zakaz reklamy (kliknij tutaj)
– o reklamie alkoholu (przeczytasz tutaj)
– jak reklamować leki zgodnie z prawem (tutaj)
– o bezwzględnym zakazie reklamowania papierosów (dowiesz się tutaj)